Informační portál společnosti REALGIPS s.r.o.

Jak opravovat sádrokarton
Publikováno: Pondělí, 26.05. 2008 - 10:58:46
Téma: Ostatní


Jistě jste se někdy setkali s neodborně provedenou prácí sádrokartonářů, nebo sádrokarton vlivem okolí ztratil své kouzlo. V tomto článku Vám poradíme jak svépomocí či za pomoci nějaké firmy zabráníte nejhoršímu.


V naší několikaleté praxi jsme se setkali častokrát s neodborně provedenou prací - ať už to byli špatně namontované desky či špatně udělaná celá konstrukce.U firem provádějící sádrokartonové konstrukce jde z velké části o neodbornost, rychlost či nedbalost při práci. Pokud jste dělali sádrokarton svépomocí, potom se jedná třeba o nevhodnost materiálu či šetření na nesprávném místě, nebo o neznalost základních pravidel pro montáž sádrokartonu.

Praskliny a trhliny v sádrokartonu se objevují hlavně při nedodržení základních technických pravidel:

  • nedodržení rozměřování konstrukcí, podhledů či příček, rovinnatost konstrukcí by se měla provádět za pomocí hadicové vodováhy a nebo za pomoci laseru
  • nedodržení základního pravidla skladby desek
  • otřepené hrany vznikájí při nepoužití technického nože a hoblíku
  • velké zatěžování konstrukce nosnými břemeny, hmoždinky mají nosnost do maximálně 3 kg
  • nevhodně vybrané sádrokartonové desky mohou v prostoru jim nevyhovujícím způsobit velké problémy
  • prošroubování desek přes karton desky je způsobena montážníky, neznalými základních pravidel pro montáž sádrokartonu
  • nedostatečně dobře zakotvená sádrokartonová deska vede později k prohnutí desky či její zlomení či trhlinám
Jak tyto vady na kráse můžeme opravit?

Malé praskliny můžeme opravit sami a to tak, že okolí praskliny ořežeme technickým nožem, aby se z praskliny nedrolila sádra, povrh ještě zbrousíme brusným papírem. Špachlí vyplníme prasklinu speciální sádrou k tomuto účelu určenou ( např. nějakou od firmy Knauf). Tmelení provádíme vždy dvakrát. Při prvním zaspárování používáme špachli, při druhém a třetím speciální hladítka a širokou špachtli, abychom tmel rozetřeli do ztracena( více o tmelení najdete zde).

Při větším poškození jako je třeba proražení desky postupujeme tak, že musíme nejdřív najít dva hlavní nosné prvky - odřezat osově na půl profilu, vyříznout, zaměřit vyřízlý otvor a vložit novou desku. Postupujeme jako při nové montáži - našroubování desky, vyspárování hran desky, přebandážování páskou, zatmelení jako u malých prasklin. Nakonec přebrousíme. Dbejte na použití stejných desek.

Při velkém poškození desek je možné taky kontaktovat firmu zabývající se stavbou sádrokartonových systému, přičemž dbáme na to, aby firma byla znalá problému sádrokartonů. Samozřejmě, že platí ne vždy nejlevnejší firma je ta nejlepší.







Tento článek si můžete přečíst na webu Informační portál společnosti REALGIPS s.r.o.
http://info.realgips.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://info.realgips.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=89