Informační portál společnosti REALGIPS s.r.o.

Rozdělení interiéru příčkou ze sádrokartonu
Publikováno: Čtvrtek, 01.11. 2007 - 09:36:40
Téma: Montáž (SDK)


Pokud jste se rozhodli rozdělit místnost ve Vašem bytě a není ji možno z jakéhokoliv důvodu vyzdít z cihel či pórobetonu, naskytá se možnost montáže příčky.

Takto vystavěné příčky nemohou v žádném případě nahradit nosné zdivo a pro se nedoporučuje je zatěžovat závěsnými předměty. Není však žádný problém udělat otvor pro dveře. Stěny mohou být natřeny dle Vašeho přání, avšak dbejte na to, aby barvy či tapety byly vhodné pro sádrokartonové desky.



Sádrokarton je v současné době velice oblíbeným a hojně používaným stavebním prvkem pro svou rychlou, levnou a poměrně čistou realizaci, zvukově tepelnou izolaci a v neposlední řadě i protipožární odolnost. Také konečný vzhled (absolutně hladký povrch) působí čistě a moderně.

Sádrokarton je možno použít ke snižování stropů, stavění příček, předstěn a zvláště pak k realizaci půdních vestaveb. Díky svým konstrukčním vlastnostem lze provádět prakticky jakékoli tvary na přání zákazníka (oblouky, víceúrovňové stropy, apod.), s možností zabudování bodových světel, repro, atd.

Sádrokartonové příčky Rigips jsou nenosné interiérové dělící konstrukce, oddělující jednotlivé prostory uvnitř budov. Splňují jak estetické tak i stavebně fyzikální požadavky, které jsou na ně kladeny.
Základními výhodami jsou: nízká hmotnost, rychlý postup výstavby.

Konstrukce příčky může být provedena z dřevěných hranolů nebo z kovového systému tenkostěnných profilů (např. z pozinkovaného plechu). Dutinou příčky lze bez potíží vést potřebné instalace a sítě. Do dutiny se obvykle vkládá také minerální izolace, opláštění sádrokartonovými deskami může být – podle potřeby konkrétního prostoru – v několika vrstvách. Pokud se jedná o prostor se zvýšenou vlhkostí vzduchu, není problém vytvořit desku se speciální impregnací. Máte-li zvýšené nároky na požární odolnost, můžete využít protipožární sádrokartonovou desku. Oba zmíněné požadavky lze navíc spojit: vznikne tak impregnovaná protipožární deska.

Postup práce:

1) K výstavbě zádkladní konstrukce použijeme UW a CW profily. Abyste zabránili šíření hluku a případným tepelným mostům, nalepte po celé délce UW profilu těsnicí pásku (těsnicí páska musí směřovat ke stropu či k podlaze).

2) Na podlaze a stropu si pravítkem vyznačíme hranu příčky. UW profil přiložte k rysce na podlaze a připevněte jej k podlaze univerz. zatloukacími hmoždinkami (místa pro otvory jsou již v profilu vyražena).

3) Svislé profily (CW) nastříháme na délku světlé výšky místnosti. CW profil osazovaný na zeď (univerzálními hmoždinkami v odstupu 50 cm do otvorů Ř 6 mm), polepíme po celé délce těsnící pásku.

4) Následující CW profily zasadíme dole a poté nahoře do UW profilů a upevníme je svisle ke stěně v rozestupech 62,5 cm (u desek o šířce 125 cm) otevřenou stranou profilů ve směru montáže.

5) Sádrokartonóvé desky mohou být montovány vodorovně i svisle.

6) Pro zabudování dveří musíme z U profilu vyrobit přesný otvor, na který připevníme zárubně. U profil připevníme k CW profilům spojovacími třmínky.

7) K zabudování dveří musíme použít speciální zárubeň. Dbejte prosím co nejpřesněji návodu k montáži.

8) Hoblíkem srazíme hrany každé desky („V“ hrana). Postupným sesazováním pak vznikají spáry, které později vyplníme tmelem.

9) Desku přisadíme ke stropu a přišroubujeme ke konstrukci. Šroubujeme od středu na CW profily s odstupem cca 25 cm. Od podlahy necháme 1 cm odstup. Desky přikládáme na doraz.

10) Do jednostranně opláštěné příčky instalujeme potřebné rozvody tak, že v CW profilech vytvoříme otvory.

11) Výřezy na zásuvky a vypínače vyřízneme děrovačem zásuvek; výřez na zásuvku můžeme příp. provést ještě před montáží desky. V dutých stěnách upevníme zásuvky roztahovacími svorkami.

12) Dále postupujeme: viz bod 9 ze stejného místa, ale s deskou o 1/2 šířce (62,5 cm). Desky z obou stran se musí „křížit“. Na jednom profilu CW nesmí být sesazení desek z obou stran!

13) Všechny spáry, místa napojení a šrouby zatmelíme pomocí špachtle. Po vytvrdnutí zatmelené plochy přebrousíme do hladka.

14) Vyschlé povrchy stěn můžeme na závěr vymalovat, potapetovat či obložit obklady.







Tento článek si můžete přečíst na webu Informační portál společnosti REALGIPS s.r.o.
http://info.realgips.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://info.realgips.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=49